1 Crescent Way
San Francisco, CA · APN 4991305
Assessed Value
$753,000
Year Built
2001
Building Size
984 sqft
- APN
- 4991305
- Year Built
- 2001
- Building Area
- 984 sqft
- Units
- 0
- Use Code
- Single Family Residential
- Zoning
- C-2
- Neighborhood
- Bayview Hunters Point
- Last Sale
- Jul 11, 2022
Units in this building
1 unit- 1 Crescent Way Apt 1208Apt 1208
Assessed Value History
18 years of history| Roll Year | Land | Improvements | Total Assessed | Exemptions |
|---|---|---|---|---|
| 2024 | $451,800 | $301,200 | $753,000 | $0 |
| 2023 | $492,000 | $328,000 | $820,000 | $0 |
| 2022 | $343,479 | $343,479 | $686,958 | $0 |
| 2021 | $336,745 | $336,745 | $673,490 | $0 |
| 2020 | $333,293 | $333,293 | $666,586 | $0 |
| 2019 | $326,758 | $326,758 | $653,516 | $0 |
| 2018 | $320,351 | $320,351 | $640,702 | $0 |
| 2017 | $314,070 | $314,070 | $628,140 | $0 |
| 2016 | $307,912 | $307,912 | $615,824 | $0 |
| 2015 | $367,250 | $197,750 | $565,000 | $7,000 |
| 2014 | — | — | — | $7,000 |
| 2013 | $186,000 | $124,000 | $310,000 | $7,000 |
| 2012 | $135,000 | $135,000 | $270,000 | $7,000 |
| 2011 | $160,000 | $160,000 | $320,000 | $7,000 |
| 2010 | $210,000 | $140,000 | $350,000 | $7,000 |
| 2009 | $330,000 | $220,000 | $550,000 | $7,000 |
| 2008 | $277,505 | $277,505 | $555,010 | $0 |
| 2007 | $272,064 | $272,064 | $544,128 | $0 |