1 Crescent Way
San Francisco, CA · APN 4991285
Assessed Value
$645,212
Year Built
2001
Building Size
814 sqft
- APN
- 4991285
- Year Built
- 2001
- Building Area
- 814 sqft
- Units
- 0
- Use Code
- Single Family Residential
- Zoning
- C-2
- Neighborhood
- Bayview Hunters Point
- Last Sale
- May 11, 2021
Units in this building
1 unit- 1 Crescent Way Apt 1104Apt 1104
Assessed Value History
18 years of history| Roll Year | Land | Improvements | Total Assessed | Exemptions |
|---|---|---|---|---|
| 2024 | $387,127 | $258,085 | $645,212 | $0 |
| 2023 | $379,537 | $253,025 | $632,562 | $0 |
| 2022 | $372,096 | $248,064 | $620,160 | $0 |
| 2021 | $408,104 | $272,069 | $680,173 | $0 |
| 2020 | $403,920 | $269,280 | $673,200 | $0 |
| 2019 | $396,000 | $264,000 | $660,000 | $0 |
| 2018 | $270,169 | $270,169 | $540,338 | $7,000 |
| 2017 | $264,872 | $264,872 | $529,744 | $7,000 |
| 2016 | $357,000 | $153,000 | $510,000 | $7,000 |
| 2015 | $331,500 | $178,500 | $510,000 | $7,000 |
| 2014 | — | — | — | $7,000 |
| 2013 | $162,000 | $108,000 | $270,000 | $7,000 |
| 2012 | $125,000 | $125,000 | $250,000 | $7,000 |
| 2011 | $170,000 | $170,000 | $340,000 | $7,000 |
| 2010 | $183,600 | $122,400 | $306,000 | $7,000 |
| 2009 | $227,400 | $151,600 | $379,000 | $7,000 |
| 2008 | $234,037 | $234,037 | $468,074 | $7,000 |
| 2007 | $229,449 | $229,449 | $458,898 | $7,000 |