1 Pine St
San Francisco, CA · APN 0265046
Assessed Value
$299,288
Year Built
1987
Building Size
950 sqft
Units
1
- APN
- 0265046
- Year Built
- 1987
- Building Area
- 950 sqft
- Units
- 1
- Use Code
- Single Family Residential
- Zoning
- C-3-O
- Neighborhood
- Financial District/South Beach
Units in this building
1 unit- 1 Pine St Apt 2310Apt 2310
Assessed Value History
18 years of history| Roll Year | Land | Improvements | Total Assessed | Exemptions |
|---|---|---|---|---|
| 2024 | $14,917 | $284,371 | $299,288 | $0 |
| 2023 | $14,625 | $278,796 | $293,421 | $0 |
| 2022 | $14,339 | $273,330 | $287,669 | $0 |
| 2021 | $14,058 | $267,971 | $282,029 | $0 |
| 2020 | $13,914 | $265,224 | $279,138 | $0 |
| 2019 | $13,642 | $260,024 | $273,666 | $0 |
| 2018 | $13,375 | $254,926 | $268,301 | $0 |
| 2017 | $13,113 | $249,928 | $263,041 | $0 |
| 2016 | $12,856 | $245,028 | $257,884 | $0 |
| 2015 | $12,663 | $241,348 | $254,011 | $0 |
| 2014 | — | — | — | $0 |
| 2013 | $12,359 | $235,552 | $247,911 | $0 |
| 2012 | $12,117 | $230,934 | $243,051 | $0 |
| 2011 | $11,880 | $226,406 | $238,286 | $0 |
| 2010 | $11,793 | $224,714 | $236,507 | $0 |
| 2009 | $11,821 | $225,248 | $237,069 | $0 |
| 2008 | $11,590 | $220,832 | $232,422 | $0 |
| 2007 | $11,363 | $216,502 | $227,865 | $0 |