2571 44th Ave
San Francisco, CA 94116 · APN 2445009B
Assessed Value
$291,298
Year Built
1945
Lot Size
3,000 sqft
Building Size
1,214 sqft
Units
1
- APN
- 2445009B
- Year Built
- 1945
- Lot Area
- 3,000 sqft
- Building Area
- 1,214 sqft
- Units
- 1
- Use Code
- Single Family Residential
- Zoning
- RH-1
- Neighborhood
- Sunset/Parkside
Assessed Value History
18 years of history| Roll Year | Land | Improvements | Total Assessed | Exemptions |
|---|---|---|---|---|
| 2024 | $133,374 | $157,924 | $291,298 | $0 |
| 2023 | $130,759 | $154,828 | $285,587 | $0 |
| 2022 | $128,196 | $151,793 | $279,989 | $0 |
| 2021 | $125,683 | $148,817 | $274,500 | $7,000 |
| 2020 | $124,395 | $147,292 | $271,687 | $7,000 |
| 2019 | $121,956 | $144,404 | $266,360 | $7,000 |
| 2018 | $119,565 | $141,573 | $261,138 | $7,000 |
| 2017 | $117,221 | $138,798 | $256,019 | $7,000 |
| 2016 | $114,923 | $136,077 | $251,000 | $7,000 |
| 2015 | $113,197 | $134,033 | $247,230 | $7,000 |
| 2014 | — | — | — | $7,000 |
| 2013 | $110,479 | $130,815 | $241,294 | $7,000 |
| 2012 | $108,313 | $128,250 | $236,563 | $7,000 |
| 2011 | $106,190 | $125,736 | $231,926 | $7,000 |
| 2010 | $105,398 | $124,798 | $230,196 | $7,000 |
| 2009 | $105,648 | $125,094 | $230,742 | $7,000 |
| 2008 | $103,577 | $122,642 | $226,219 | $7,000 |
| 2007 | $101,547 | $120,238 | $221,785 | $7,000 |