260 California St
San Francisco, CA · APN 0237039
Assessed Value
$376,061
Year Built
1910
Building Size
973 sqft
Use
Commercial Office
Location
Property Details
- APN
- 0237039
- Year Built
- 1910
- Building Area
- 973 sqft
- Units
- 0
- Use Code
- Commercial Office
- Zoning
- C-3-O
- Neighborhood
- Financial District/South Beach
Units in this building
1 unit- 260 California St Apt 8CApt 8C
Assessed Value History
6 years of history| Roll Year | Land | Improvements | Total Assessed | Exemptions |
|---|---|---|---|---|
| 2024 | $209,534 | $166,527 | $376,061 | $0 |
| 2023 | $205,426 | $163,262 | $368,688 | $0 |
| 2022 | $201,399 | $160,061 | $361,460 | $0 |
| 2021 | $197,450 | $156,923 | $354,373 | $0 |
| 2020 | $195,426 | $155,314 | $350,740 | $0 |
| 2019 | $191,595 | $152,269 | $343,864 | $0 |