333 Bush St
San Francisco, CA · APN 0288069
Assessed Value
$507,156
Year Built
1987
Building Size
1,042 sqft
Units
1
- APN
- 0288069
- Year Built
- 1987
- Building Area
- 1,042 sqft
- Units
- 1
- Use Code
- Single Family Residential
- Zoning
- C-3-O
- Neighborhood
- Financial District/South Beach
- Last Sale
- Nov 5, 1998
Units in this building
1 unit- 333 Bush St Apt 3703Apt 3703
Assessed Value History
18 years of history| Roll Year | Land | Improvements | Total Assessed | Exemptions |
|---|---|---|---|---|
| 2024 | $307,376 | $199,780 | $507,156 | $0 |
| 2023 | $301,350 | $195,864 | $497,214 | $0 |
| 2022 | $295,442 | $192,024 | $487,466 | $0 |
| 2021 | $289,650 | $188,260 | $477,910 | $0 |
| 2020 | $286,680 | $186,330 | $473,010 | $0 |
| 2019 | $281,060 | $182,678 | $463,738 | $0 |
| 2018 | $275,550 | $179,098 | $454,648 | $0 |
| 2017 | $270,148 | $175,588 | $445,736 | $0 |
| 2016 | $264,852 | $172,146 | $436,998 | $0 |
| 2015 | $260,874 | $169,562 | $430,436 | $0 |
| 2014 | — | — | — | $0 |
| 2013 | $254,610 | $165,492 | $420,102 | $0 |
| 2012 | $249,618 | $162,248 | $411,866 | $0 |
| 2011 | $244,724 | $159,068 | $403,792 | $0 |
| 2010 | $242,897 | $157,881 | $400,778 | $0 |
| 2009 | $243,474 | $158,256 | $401,730 | $7,000 |
| 2008 | $238,700 | $155,154 | $393,854 | $7,000 |
| 2007 | $234,020 | $152,112 | $386,132 | $7,000 |