75 Coleridge St
San Francisco, CA 94110 · APN 5610A061
Assessed Value
$772,945
- APN
- 5610A061
- Units
- 0
- Use Code
- Single Family Residential
- Zoning
- RH-2
- Neighborhood
- Bernal Heights
Assessed Value History
15 years of history| Roll Year | Land | Improvements | Total Assessed | Exemptions |
|---|---|---|---|---|
| 2024 | $483,094 | $289,851 | $772,945 | $0 |
| 2023 | $473,622 | $284,168 | $757,790 | $0 |
| 2022 | $464,336 | $278,597 | $742,933 | $0 |
| 2021 | $455,232 | $273,135 | $728,367 | $0 |
| 2020 | $450,565 | $270,335 | $720,900 | $0 |
| 2019 | $441,731 | $265,035 | $706,766 | $0 |
| 2018 | $433,070 | $259,839 | $692,909 | $0 |
| 2017 | $424,579 | $254,745 | $679,324 | $0 |
| 2016 | $416,254 | $249,750 | $666,004 | $0 |
| 2015 | $410,002 | $245,999 | $656,001 | $7,000 |
| 2014 | — | — | — | $7,000 |
| 2013 | $400,155 | $240,091 | $640,246 | $7,000 |
| 2012 | $392,309 | $235,384 | $627,693 | $7,000 |
| 2011 | $384,617 | $230,769 | $615,386 | $7,000 |
| 2010 | $0 | $0 | $0 | $0 |