8100 Oceanview Ter
San Francisco, CA · APN 7126A337
Assessed Value
$636,265
Year Built
2002
Building Size
1,019 sqft
- APN
- 7126A337
- Year Built
- 2002
- Building Area
- 1,019 sqft
- Units
- 0
- Use Code
- Single Family Residential
- Zoning
- NC-S
- Neighborhood
- Oceanview/Merced/Ingleside
- Last Sale
- Sep 2, 2014
Units in this building
1 unit- 8100 Oceanview Ter Apt 214Apt 214
Assessed Value History
17 years of history| Roll Year | Land | Improvements | Total Assessed | Exemptions |
|---|---|---|---|---|
| 2024 | $381,759 | $254,506 | $636,265 | $0 |
| 2023 | $374,274 | $249,516 | $623,790 | $0 |
| 2022 | $366,936 | $244,624 | $611,560 | $0 |
| 2021 | $359,742 | $239,828 | $599,570 | $0 |
| 2020 | $356,054 | $237,369 | $593,423 | $0 |
| 2019 | $349,073 | $232,715 | $581,788 | $0 |
| 2018 | $342,229 | $228,152 | $570,381 | $0 |
| 2017 | $335,519 | $223,679 | $559,198 | $0 |
| 2016 | $328,941 | $219,294 | $548,235 | $0 |
| 2015 | $324,000 | $216,000 | $540,000 | $0 |
| 2014 | — | — | — | $0 |
| 2013 | $187,800 | $125,200 | $313,000 | $0 |
| 2012 | $162,000 | $108,000 | $270,000 | $0 |
| 2010 | $223,200 | $148,800 | $372,000 | $0 |
| 2009 | $240,000 | $160,000 | $400,000 | $0 |
| 2008 | $273,105 | $273,105 | $546,210 | $0 |
| 2007 | $267,750 | $267,750 | $535,500 | $0 |